Prohledejte stránku napsáním klíčového slova (ZAVŘÍT (ESC))

Skip to Content

Starostlivý výber ovocia a následné spracovanie surovín tradičnými postupmi na moderných zariadeniach, to je naša základná filozofia.

Preto bolo pre nás celkom prirodzené, že sme v roku 2003 nadviazali na pestovateľskú tradíciu našich predchodcov a znova začali využívať ideálne podmienky na pestovanie slivkových stromov, ktoré vo Vizoviciach panujú. Na konci devätnásteho storočia bolo vidieť na vizovických kopcoch viac než sedemdesiattisíc slivkových stromov.

Dlhodobým zámerom je vlastniť v Českej republike zhruba 200 ha vlastných výsadieb v troch produkčných lokalitách – a pomaly sa k tomuto číslu blížime, v roku 2019 obhospodarujeme 181 ha sadov. Pestovaniu ovocia sa venujú aj naše zahraničné spoločnosti patriace do skupiny R. JELÍNEK. Vďaka páleniu z vlastného ovocia získavame väčšiu kontrolu nad kvalitou vstupných surovín a naši zákazníci sa tak môžu spoľahnúť na stabilne výbornú chuť a jemnosť výsledného destilátu.

Naše sady nevnímame len ako zdroj surovín, ale aj ako dôležitý krajinotvorný prvok. Pred sto rokmi rástlo vo Vizoviciach viac než 70 000 ovocných stromov, no na začiatku 21. storočia je to už len zlomok tohto množstva. Stromy majú tiež významný ekologický aspekt – pomáhajú zmierniť stratu povrchových i podzemných vôd. Výsadba stromov tak napomáha zmierniť dopady súčasných klimatických zmien.

RUDOLF JELÍNEK a.s.

Slivkové sady

Slivkové sady vlastníme predovšetkým vo Vizoviciach (lokalita Těchlov a Janova hora), v celkovej výmere 84 hektárov. Na Těchlove sa začalo s výsadbou vlastných stromov už v roku 2003 – od roku 2008 zberáme a destilujeme  deväť rôznych odrôd samostatne a vyrábame z nich odrodovú Vizovickú slivovicu.

Základ dobrého finálneho výrobku začína už v sadoch – zber sliviek prebieha pomocou šetrného zberača sliviek. Ovocie potom putuje cez dopravník, ktorého súčasťou je čistiace zariadenie na nečistoty, do prepraviek. K spracovaniu sa tak dostáva iba čisté a zdravé ovocie. Pre spracovanie je vhodné len ovocie s dostatočnou cukornatosťou, u sliviek je to min. 18%.

Chcete sa dozvedieť, akým spôsobom prebieha zber v slivkových sadoch na Těchlove vo Vizoviciach? Potom si pozrite krátke video.

Slivkové sady v Bulharsku

S výsadbou slivkových sadov sme začali v roku 2008 aj v Bulharsku, kde sídli naša sesterská spoločnosť Vinprom-Troyan.

Plocha 38 ha má 25000 kusov stromov, pričom sad je orientovaný odrodovo predovšetkým na slivky odrody Stanley, konkrétne 75% plochy. Odrody Jojo a Čačanská lepotica tvoria každá 10% týchto sadov. Odroda Top End uzatvára počet odrôd s 5% výsadby.

Poďte sa s nami pozrieť do Bulharska a pozrite sa ako prebiehala výsadba týchto sadov.

Marhuľové sady

Radi ideme k dobrému zdroju čo najbližšie. Vápencové Pavlovské vrchy sú zo všetkých strán obklopené úrodnými vinicami a ovocnými sadmi. Pestovanie marhúľ patrí k tunajšej krajine odnepamäti a marhule vypestované v týchto lokalitách patria medzi najkvalitnejšie.

Práve preto sme v roku 2013 na južnej Morave zakúpili v lokalite Starovice a Velké Němčice 81 ha marhuľových sadov a došlo tak k výraznému rozšíreniu plochy vlastných sadov v Českej republike. V roku 2019 sme prvý krát uviedli na trh Starovickú marhuľovicu, vyrobenú výhradne z marhúľ pochádzajúcich práve z týchto sadov.

Pozrite sa, akým spôsobom prebieha zber v marhuľových sadoch v Staroviciach, neďaleko Hustopečí.

Hruškové sady

Odrody hrušiek Williams sú ideálne na destiláciu, pretože majú optimálne vlastnosti z pohľadu chute a vône. Z dôvodu dostupnosti suroviny nutnej pre výrobu tohto destilátu sme investovali do výrobného závodu v Chile, v Južnej Amerike, ktorá je jedným z najväčších producentov hrušiek Williams na svete.

Do tejto vzdialenej destinácie sme dopravili našu technológiu a samozrejme pod dohľadom páleníkov z Vizovíc sme začali vyrábať hruškový destilát. Tento destilát je prepravovaný v tankoch cez oceán do Vizovíc, kde ho potom finálne upravujeme, nechávame dozrieť a fľaškujeme. Cesta v tanku cez oceán má zhodou okolností veľmi dobrý vplyv na kvalitu destilátu, pretože hojdanie, ku ktorému na lodi dochádza, zaručuje neustále premiešavanie destilátu a ten tak ideálne sceľuje svoju chuť a vôňu.

Čerešňové sady

V roku 2014 sme rozšírili plochy sadov o ďalších 15 ha v Kostelanoch (Chřiby).

V tomto prípade sa jedná o celkom nový sad, kde sme vysadili predovšetkým čerešne. A na destiláty z tunajšej úrody si musíme ešte chvíľku počkať.

to-topto-top